• Vyhledat
 • Podrobnosti o byte a nabídka ceny
 • Rezervovat
 • Děkujeme

LORETA - romantický byt 2+kk pouze minutu chůze od Pražského hradu

LORETA

romantický byt 2+kk pouze minutu chůze od Pražského hradu

2 ložnice pro 3 osob(y) (max. 5)Loretanska 7, Prague

od CZK 1,646 do CZK 3,292 za noc
Vyberte data pro zobrazení ceny*
Zpráva příteli
Kontaktujte mě!

Kontaktujte mě!

Zavolejte Martine
+420 2 24 32 37 36
nebo vyplňte náš mini-formulář

Video

Poloha bytu

Zobrazit na mapě
Zobrazit polohu na mapě
Komentáře/ popisy

Pokud máte smysl pro romantiku, výhled z bytu Loreta Vás okouzlí. Není nic příjemnějšího než si připít po úmorném letním dni v chládku malého balkonku s výhledem na stověžatou Prahu. To vše těsně nad pravidelně upravovanou zahrádkou, kterou spravují obyvatele domu a nedalekým parkem, největší zelenou plochou v centru města – Petřínem. Nebudete rušeni řinčením tramvaji a troubením aut – byt se nachází v pěší zóně, minutu od Pražského hradu v domě, který je typický pro pražskou zástavbu 18.stoleti. V byte Loreta Vám bude příjemné jak v parných letních dnech – a to díky silným zdem a podsklepením domu - typickým pro starou zástavbu, tak v zimě, kdy Vás potěší příjemné podlahové topeni procházející celým bytem. Vzhledem k početným restauracím a hospůdkám si možná ani nestihnete všimnout kuchyňky, která je sice miniaturní a určíte nevhodná pro přípravu složitých pokrmů, ale zato plně vybavena k přípravě snídaně nebo rychlé svačiny. Samozřejmostí je vysokorychlostní připojení k internetu. Loreta je nekuřácká, ale je možné kouřit na balkónku. Byt je ideální pro 2 až 3 hosty a dle toho je také vypočítána jeho optimální cena. Pokud zde tedy budete pobývat například v pěti lidech, ušetříte sice, ale koupelna a kuchyň Vám nejspíše budou připadat nedostatečně velké, stejně jako ohřívač vody. Pokud si chcete udělat lepší představu o tomto apartmá, podívejte se na jeho plán (viz. „půdorys“ níže).


Většina domů, které se v Loretánské ulici nachází, byly vystavěny na spáleništi po požáru v r. 1742. Název bytu i ulice je podle nedaleké známé barokní památky s unikátní zvonkohrou, kterou jí věnoval malostranský obchodník Eberhard z Glauchova – každou hodinu se celá budova rozezní mariánskými písněmi a o svátcích dokonce varhaníci hrají na klaviatuře zvonkohry celé skladby duchovní hudby. Loretánská kaple, tzv. Svatá Chýše je kopií nazaretského „svatého domku“, který je v italském Loretu uctíván jako místo, kde došlo k zázraku Vtělení. K Loretě a jejímu okolí se samozřejmě váže mnoho legend, bohužel většina z nich je ve smutném duchu, jako ta nejznámější o chudé vdově a jejích dětech. V době moru se postupně rozestonaly a odešly na onen svět všechny vdoviny děti. Pokaždé, když pochovala jedno z nich, vzala pracně našetřený peníz a nechala nebožátku zazvonit na zvon. Nakonec se onemocněla i sama vdova, a když opustila tento svět, zvonkohra sama od sebe spustila mariánskou píseň, kterou od té doby hraje dodnes.Prosím berte na vědomí, že signál televize může být slabý. Smart-TV je určena především ke sledování pořádů přes internetové portály (Youtube, Netflix a další internetové kanály).Pobyt v apartmánu a hluk: Pronájmem našeho apartmánu se zavazujete, že za něj přebíráte zodpovědnost a budete respektovat Vaše dočasné sousedy - zejména dodržováním zákona o rušení nočního klidu (tedy mezi 22. hodinou večerní a 7. hodinou ranní). Porušení tohoto zákazu může vést k udělení pokuty z naší strany, a to ve výši 100 eur, která bude stržena z Vaší kauce (toto nastane pokud obdržíme stížnost od sousedů a policie nadměrný hluk dosvědčí). V Praze existuje spousta skvělých míst, kam můžete večer vyrazit za zábavou. Využijte centrální polohy Vašeho apartmánu a prozkoumejte bary/kluby/restaurace v okolí ;-)

CHECK-IN: from 4:30 p.m.
CHECK-OUT: until 11:00 a.m.

 • Koupelna 1
 • Plocha 30 m2
 • Organizace lůžek 1 Twin, 2 Sleeper, 1 Double/Full Bed
Ohodnocení
 • hodnocení klientů

  115 názory klientů

 • Celková spokojenost

 • Lokalita

 • Čistota

 • Celkový stav
 • 93.7% lidí, kteří napsali hodnocení, by doporučili tento apartmán
 • naše hodnocení

  1931 názory klientů

 • Celková spokojenost

 • Lokalita

 • Čistota

 • Celkový stav

DOporučeno managerem

Michelin Tour Guide 2010

Michelin Tour Guide 2010

Michelin: Všechny byty na Praze 1...vysoká kvalita služeb...velmi zajímavé ceny

Praha

Praha

Příručka turistu v Praze

Hodnocení pro tento byt

 • Loretanska, 7

  NAILIA S. od unknown Russian Federation, 02. September 2019 pobyt pro 9 dní v August, 2019

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Апартаменты очень нам понравились, отдыхали в пятером. Мы с мужем и наши дети. В окнах замечательный вид на всю Прагу. В пяти минутах ходьбы от апартаментов находится Пражский град, Лоретта, рядом сад. Если подняться немного вверх по улице, есть магазин жабка, много кафе, и много обменников. Здесь самый выгодный курс обмена валют у турков. Маленький минус в апартаментах это то, что очень маленький совмещенный санузел, и было не удобно при нашем колличестве, но это конечно мелочи, к которым можно приспособиться. А так я рекомендую эти апартаменты, очень уютные, фото все реальные.

 • Perfect choice! Comfortable apartment in the heart of the city.

  unknown Ukraine, 21. August 2019 pobyt pro 8 dní v August, 2019

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav  Incredible place with all necessary amenities and a kitchen are suitable for families with children, a great view. It was very convenient to reach to all signts by walk.

 • Prague Visit

  Jannik M. od Elze Germany, 19. July 2019 pobyt pro 4 dní v July, 2019

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Good equipped flat with a great view on Prague!

 • Bel appartement au calme près du chateau

  veronique D. od MANTOCHE France, 20. May 2019 pobyt pro 4 dní v May, 2019

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Très propre. Agreable.jolie vue.
  Salle d'eau un peu petite.

 • Séjour enchanteur à Prague

  Francine L. od montreal Canada, 17. November 2018 pobyt pro 4 dní v November, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Petit studio confortable, sécuritaire et merveilleusement situé dans le quartier du château.

 • Great location

  Pascale V. od Hamilton Canada, 02. November 2018 pobyt pro 3 dní v October, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great apartment with a beautiful view. Bonus mobile hotspot device lent to us for free during our visit.

  Taxi to airport was arranged for us - driver was great and came right on time.

  Would recommend this!

 • Flat in old courtyard near castle

  London United Kingdom, 01. November 2018 pobyt pro 4 dní v October, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nice flat in good location but lacking instructions and most of the paperwork needed.

 • Hill climbing

  Hannover Germany, 15. October 2018 pobyt pro 7 dní v October, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  On old building nicely converted to holiday home with great location near Hradčany and Malá Strana, but you have to climb up and down and pass the over-crowded Charles bridge to go to city.
  For two people it's perfect, with three a bit cramped. Furniture is mostly Ikea and could need similar to some other fittings/provisions a renewal soon. Anyway I recommend as it's reasonably priced, has good wifi and is a comfy holiday home. And the company team is professional with all issues and provides good service.

 • Loretta

  Trevor W. od Claresholm Canada, 10. October 2018 pobyt pro 3 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great space, so close to the castle we didn't realize it until day three. Loved the location. the view from the window is amazing

 • Nice rental in a nice location

  Gabrielle B. od South Bend United States, 19. September 2018 pobyt pro 4 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This rental is very nice, in a really good location if you want something away from the bustle of old town but still convenient to get to the sights. The tram stop that will take you to old town is about a five minute walk down the hill. To get back from the tram stop it may take a bit longer due to having to hike back up the rather steep hill. Not a problem for us but may be for some. Prague castle is right around the corner from the apartment, only a minute away.There are a few good cafes and resturants very close by, but do your research as there are also quite a few pricey tourist traps as well.The neighborhood quiets down at night, which was nice. As far as the actual apartment, it was clean and had everything we needed with beautiful views. The balcony off the bedroom has room for one person, standing room only and the views there are blocked by vines. But the views from the living room are lovely. Be warned that the bathroom is tiny. It has everything you need but I could imagine it would be uncomfortable for some. There is very little counter space and even the shower is very small. There is room for one person to stand in front of the sink and that is it. If you turn you would run into the shower or the toilet, and if you are a shorter person you more than likely will not be able to use the mirror. I could only see the top of my head. Rentego staff were very helpful and answered all of our questions in a timely manner. Overall a very good choice for a stay in Prague.

 • Very good Location

  Samira A. od São Paulo Brazil, 15. July 2018 pobyt pro 4 dní v July, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very good experience

 • Near Prague castle but uphill climb from city centre

  Christina T. od Winthrop Australia, 25. June 2018 pobyt pro 4 dní v June, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Not for the faint-hearted or older people as the walk is uphill from the city centre. There was no information given by the accommodation on nearest public transport to avoid the climb and tha maps provided were not in English. Other than that, the apartment was clean and staff responded quickly online but I wished we were told about the uphill climb

 • Peaceful apartment near castle

  Mequon United States, 08. June 2018 pobyt pro 3 dní v June, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This apartment had lovely views and the perfect location, just a short stroll down to Prague Castle. Transportation was very convenient with tram #22. It was clean and we had everything we needed. The staff were very good about communicating with us in advance of our trip. If you stay, don't miss the gorgeous view from below the Bellavista restaurant by the Strahov monastery.

 • Quiet apartment near Prague castle

  Laurent T. od DORNES France, 06. May 2018 pobyt pro 4 dní v April, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The property was as described, situated in a quiet street, just one minute walk fron Prague castle. It was clean and well maintened. We had just a problem with the tap in the shower: it broke on our third day in the evening, and it has been replaced the day after. The management staff was very helpfull and amenable.
  We spent a good time in this property, and we recommend it for people who search a peacefull place to be.

 • Loreta Prague - short stay

  michael b. od whaley bridge United Kingdom, 05. May 2018 pobyt pro 3 dní v April, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  For a single person (who is mobile) the apartment is fine. The proximity to the castle area and Loreta church is ideal & the View over Prague a bonus. The walk down to Charles Bridge and back was steep - but I believe there are trams/metro nearby. I don't smoke but having a balcony is again a bonus for those that do. The apartment is in a quiet courtyard so security is good. The shower/bathroom/kitchen facilities are compact to say the least - however the apartment was clean. The only issue I had was the outer door handle was loose - but I am sure this is fixable (if not they should remove the door!)

 • nice cosy flat, excellent location

  Sarka T. od Gex France, 17. April 2018 pobyt pro 7 dní v April, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment is comfortable and has a breath-taking view, is well situated, well heated and well equipped. The bathroom is really tiny, that's the price to pay for living in a historical building presumably. There is no shortage of good restaurants within short walking distance (10 min).

 • séjour dans l'appartement Loreta

  Rambouillet France, 02. March 2018 pobyt pro 7 dní v February, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Un appartement très propre, d'un calme absolu, dans le quartier des ambassades à Mala Strana. SDB très petite, mais l'on s'en arrange sans problème. Très fonctionnel aussi, avec de petits détails bien pensés. Bien chauffé et d'une grande propreté!
  A deux pas du château, de l'abbaye de Strahov et des deux des galeries nationales dans de magnifiques palais. C'est un plaisir que d'y revenir après de longues déambulations dans Prague.

 • petit appartement idéalement situé

  RENNES France, 26. February 2018 pobyt pro 5 dní v February, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  très bon séjour dans l'appartement.
  très calme. très bien situé...

 • Nice experience

  Florin Rafael Serbanut b. od Iasi Romania, 21. January 2018 pobyt pro 4 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nice experience

 • We had a fabulous Christmas holiday in Prague!

  Colorado Springs United States, 14. January 2018 pobyt pro 4 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The mobile wifi was PERFECT! We were able to use it for help with maps, locations, restaurants, etc. So, bring an extra portable charger to ensure it stays charged while you are out tourung.

  The heated floors were exceptionally nice to wake up in the mornings. But, it would get really warm during the night, so we opened the windows.

  The location is within walking distance of Prague Castle with a gorgeous view every evening after dark. There are several souvenir shops, cafes, and a small convenience store close by. There is a tram stop about 5 mins away.

  Transportation upon arrival and departure, which was arranged through Rentego, was so nice.

  The only requests would be to have access to a washer. And, a larger hot water heater. Our family of three took tepid showers our entire stay. The bathroom sink is extremely small and not really useful; we chose to use the kitchen sink to wash our hands, brush our teeth, etc.

  Overall, had a great time and would stay here again.

 • joli petit appartement avec vue superbe sur Prague

  Paris France, 08. January 2018 pobyt pro 7 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Séjour en famille, à Noêl. Appartement très bien situé à coté du château avec vue magnifique sur la ville. Bien chauffé, cosy et bien équipé sauf la cuisine minimaliste et la salle de bain microscopique (quelques doutes sur la sécurité électrique...) Idéal en famille. Ravitaillement compliqué dans le quartier.

 • Short break at Loreta

  Martin B. od Alsager United Kingdom, 19. December 2017 pobyt pro 4 dní v November, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Apartment is small but adequate, in a fabulous quiet area of the city a short walk from sights

 • Very satisfied

  France V. od Quebec Canada, 18. December 2017 pobyt pro 4 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Everything was as described: clean, good communication and good information.

 • loreta

  pierrefonds France, 13. December 2017 pobyt pro 3 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  very nice, calm, excellent location

 • Prague in the fall

  VP Vaals Netherlands, 30. October 2017 pobyt pro 5 dní v October, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Cosy appartment at great location - very helpful and responsive staff

 • Relax in Prag

  Kiel Germany, 22. October 2017 pobyt pro 3 dní v October, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The Rental in the internet was easy. The appartment very nice and silent.

 • Еще раз Лорета

  Samir M. od Moskva Russian Federation, 08. August 2017 pobyt pro 4 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Первый раз мы останавливались здесь в 2014 году. Нашли случайно в интернете сайт компании RENTeGO, выбрали Лорету. С первого момента нам очень понравилось. Вход в квартиру находится во дворике жилого дома, построенного в 15 веке. Заходя в квартиру, попадаешь сначала в маленький коридорчик с кухней, а потом в большую светлую гостиную. Чисто и уютно. Еще там есть маленькая спальня. отдельная. Это очень удобно, если вы едете двумя семьями. И конечно отличный вид из окна. В этом году, собираясь в Прагу тоже очень хотели здесь остановиться. На наши даты квартира была забронирована. Я отправил запрос по почте. И благодаря отличной работе сотрудников RENTeGO, как только бронь была снята, мне сразу написали и предложили арендовать Лорету. Я конечно согласился. У этой квартиры самое удачное расположение за небольшую цену. От нее до собора святого Вита ровно 1 минута пешком. И добираться до нее легко. Пешком или на трамвае. Огромное спасибо команде RENTeGO и особенно девушке с прекрасным именем Ариадна. Обязательно в следующий раз собираясь в Прагу, остановлюсь в Лорете.

 • Sehr schönes Apartment mit idealer Lage

  Paul Ruppersberg B. od Germany, 05. August 2017 pobyt pro 2 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Das Aparment ist sehr schön, bietet sehr viel Ausstattung mit TV, sehr schnellen W-LAN, Kühl und Gefrierschrank und sogar Wifi to Go. Sofern ich nochmals nach Prag gehe, werde ich dieses Apartment erneut buchen.

 • très bonne expérience

  VICTOR V. od STRASBOURG France, 04. August 2017 pobyt pro 5 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Le chek in et chek out se sont faits sans aucune difficulté. L'appartement est bien situé, très calme, et propre. Salon et chambre agréables.

 • bien placé

  michele l. od chauve France, 01. July 2017 pobyt pro 7 dní v June, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  lorsque je passe par abritel je suis toujours satisfaite et c'est par eux que nous nous sommes rencontrés

  Response from RENTeGO

  18. červenec 2017

  Merci Michele!

 • Good Address

  THIONVILLE France, 30. June 2017 pobyt pro 4 dní v June, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Loreta is really a good place to stay in has a small bathroom but is very Good located, very quiet and very pleasant.

  Response from RENTeGO

  18. červenec 2017

  Thanks a lot Marie, hope to see you next time :)

 • Amazing Birthday Trip

  Leeds United Kingdom, 14. June 2017 pobyt pro 4 dní v June, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We arrived at the property late Sunday evening. The property is in a great location close to the main attractions and easy to access from the airport using public transport.
  The apartment was very clean and more than enough space for me and my partner. Very comfortable beds in the bedroom and literally everything we needed for our stay. I would definitely recommend!

  Response from RENTeGO

  18. červenec 2017

  Thank you Hannah, that's so nice to hear you enjoyed your stay in Loreta. We will be happy to host you again soon!

 • Good!

  United States, 03. May 2017 pobyt pro 3 dní v April, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment is really good and close to the castle (which means 20/25 minutes from the city center). Comfortable but the bathroom is quite small.

  Response from RENTeGO

  18. červenec 2017

  Thank you for your nice review, Juan :)

 • Au calme pour visiter Prague

  Didier H. od BREST France, 23. April 2017 pobyt pro 4 dní v April, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement conforme à la description. Vue agréable. Sdb réduite mais propre et praticable.
  Nous avons apprécié l'indépendance et le calme.

 • i'm satisfaction

  Marie dominqiue C. od BITCHE France, 19. April 2017 pobyt pro 3 dní v April, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  good but in the bedroom , it is not clean

 • Très agréable. Quarier très agréable

  Gwenaelle B. od Levet France, 19. February 2017 pobyt pro 3 dní v February, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Dommage que le canapé lit de la pièce principale ait été déplié, nous n'en avions pas besoin pour deux. donc peu de place dans la pièce.
  La salle de bain est un peu petite et manque de crochet pour disposer les serviettes.

 • Do NOT FALL for the pictures!!!

  Sabina Surugiu b. od ??? United Arab Emirates, 04. January 2017 pobyt pro 3 dní v December, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment is incredibly small and was not clean when we checked in. It is definitely not fit for 5 guests and not woth $1000 for 3 nights. There was hair in the bathroom, on the floors, someone had smeared boogers on the hall mirror. The place was cold and when I asked the agent how does the heating work, he replied ''I don't know, call the hotline'' (the hotline did not pick up and we froze for 2 days straight. It is also funny how after all this, the house is full of boards with rules, such as do not smoke, do not lose the wi-fi router, do not check out later than 11, etc and for everything there is a fine. Your guests are not children and your apartments are not college dorms to be filled with rule boards in every room. People pay top money for a house fit only for hobbits, a horrible bathroom, cheap furniture and no amenities. Would never recommend it to anyone.

 • Good Experience

  Jonas S. od Drakenburg Germany, 02. January 2017 pobyt pro 6 dní v December, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We had very nice Holidays in Prague.

 • Stupenda esperienza

  andrea d. od Lugo Italy, 01. December 2016 pobyt pro 7 dní v November, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Ci si sente a casa in questo piccolo ma confortevole appartamento. La cucina è perfettamente attrezzata, è riscaldato a dovere ed è estremamente silenzioso essendo situato in un cortile interno con la camera da letto rivolta verso una bellissima vista sulla città. Si trova nel quartiere di Mala Strana ma con una meravigliosa passeggiata di 10 minuti si arriva al Ponte Carlo. L'unico neo è il bagno, veramente molto piccolo ma comunque funzionale. Il wi-fi funziona alla perfezione ed è veramente molto utile il piccolo wi-fi portatile! Consigliatissimo!!

 • A great break in Prague

  LYON France, 29. November 2016 pobyt pro 3 dní v November, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We had a great time in the apartment near Prague Castle. Well heated and confortable, we had all we needed.
  Thank you for the organization!

  Response from RENTeGO

  30. listopad 2016

  Thanks a lot!

 • Mini palace by the palace.

  Brian M. od Anchorage United States, 16. November 2016 pobyt pro 3 dní v October, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Beautiful, cozy little apartment with a magnificent view. Big enough to have a sleepover with a friend from Slovakia and one from Czech. It was nice to treat our friends to a stay over in such a convenient place and to have a tiny smoking balcony. Big enough for one smoker and a glass of cider.
  Be ready to climb the hill to the top when you visit the sites. And do find the 'Hanging Coffee' cafe three doors up. Brilliant place with gf crepes and gf beer!

  Response from RENTeGO

  30. listopad 2016

  Thanks a lot Brian, we are glad that you enjoyed your stay in Loreta :) Feel free to contact us anytime in the future!

 • Week-end in Pragua

  Hubert S. od NANTES France, 02. November 2016 pobyt pro 3 dní v October, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Good experience of this week-end in this location. A little bit disappointed by the crowd of tourists during our stay in Pragua.
  Good service and clear explanations from Rentego to arrive from the airport.

 • nice stay

  Dan Grozav b. od Timisoara Romania, 14. October 2016 pobyt pro 4 dní v September, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  ok

 • Quiet and convenient

  ---- United States, 27. September 2016 pobyt pro 3 dní v September, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The location was superb. Just a few steps from the castle on a quiet street but close to restaurants and shops. The living area and bedroom were comfortable and nicely furnished. The bathroom left something to be desired - it was very tiny and the hot water was in short supply. But overall, a nice place to stay.

  Response from RENTeGO

  05. říjen 2016

  Thank you Carol, we are happy you enjoyed your stay in Loreta :) Feel free to contact us anytime in the future!

 • Apartment in Loreta street

  Paul S. od GROSROUVRE France, 17. September 2016 pobyt pro 4 dní v September, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Situé dans le vieux quartier de Mala Strana, l'appartement de la rue de Lorette est situé au fond d'une cour très calme et ouvre ses fenêtres sur un jardin et la colline de Peltrin.

  Response from RENTeGO

  27. září 2016

  Merci beaucoup Paul, nous sommes heureux que vous avez bien profité de votre séjour a Prague.

 • ????

  Gert Jan S. od Hoogeveen Netherlands, 05. September 2016 pobyt pro 4 dní v August, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Geest vacation

  Response from RENTeGO

  14. září 2016

  Veel dank!

 • très bon séjour

  Frederic P. od RENNES France, 28. July 2016 pobyt pro 7 dní v July, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  appartement très agréable avec une magnifique vue. situé a 5min du château.Tout peut se faire à pied à partir de l'appartement (si vous aimez bien la marche bien-sur, ça monte au retour!)très satisfait par le service de rentego.

  Response from RENTeGO

  03. srpen 2016

  Merci Frederic! À la prochaine :)

 • Great apartment with a view of the Prague castle

  Maria P. od New York United States, 05. July 2016 pobyt pro 4 dní v June, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very nice clean apartment close to the Prague castle, Loretta and Strahov monastery; in a quite zone away from tourist crowds. Apartment is very well equipped with everything you need. They even provide you with a mobile hotspot so you can have access to the wi-fi while exploring Prague. Great value for the money. Great customer service, they replied to my emails within minutes and helped us with everything we asked for. Would definitely recommend to anyone!

  Response from RENTeGO

  06. červenec 2016

  Thanks a lot Maria, glad you enjoyed your stay in Loreta, thank you for the nice feedback :)

 • Loreta June 2016

  Yannick W. od Shannon, Co Clare Ireland, 04. July 2016 pobyt pro 2 dní v June, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Like Usual, the apartment was in a perfect condition.

  Response from RENTeGO

  03. srpen 2016

  Thank you very much Yannick, we are happy you keep coming back as our loyal customer :) See you next time!

 • A wonderful escapade in Prague

  Murielle T. od Saint-Malo, France France, 22. June 2016 pobyt pro 4 dní v June, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  It was a fabulous experience because the property is very clean and very calm, near a lot of restaurants and above all the view is wonderful. It's very near from Prague's castel, but a little far from nove mestro. I would recommend this property to a friend, but not if he's old or if he has difficulties to walk because the property is in a very high place of Prague with a lot of steps to climb.
  Thank you to be so professional

  Response from RENTeGO

  03. srpen 2016

  Thank you very much! The location of Loreta has its pros and cons, but if you are the type of guest who enjoys calm and romantic scenery, I would strongly recommend it to you :) If you prefer to be in the center of everything and enjoy partying, some other apartments (for example Roxy) would be better for you. Feel free to contact us for your next visit, we will be happy to choose the right apartment for you!

 • Great location! Close to city center but quiet neiborhood

  Cynthia L. od Milwaukee United States, 18. June 2016 pobyt pro 3 dní v May, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This is a small but very comfortable apartment close to Prague castle. Kitchen is small but has everything you need to have breakfast and lunch. Only drawback is the bathroom is tiny but for just two of us, it wasn't an incovience. Would definitely stay there again. It made us feel like locals,

  Response from RENTeGO

  03. srpen 2016

  Thank you for your nice comment Cynthia! I personally love the atmosphere of Loreta, it really makes you feel like you live in the old Prague :) We are glad you had a nice stay and will be happy to host you next time you come to Prague!

 • loreta

  Aurore C. od 38850 Bilieu France, 23. April 2016 pobyt pro 4 dní v April, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  wonderful

  Response from RENTeGO

  18. květen 2016

  Thank you very much.

 • Une semaine au Loreta

  Antoine M. od Nimes France, 11. December 2015 pobyt pro 7 dní v December, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nous sommes restés une semaine à Prague et cet appartement nous a permis de profiter au maximum de ce séjour. Il est parfait pour deux personnes, dans un quartier charmant et parfaitement calme. Le voisinage du Château et la proximité des principaux sites sont évidemment très appréciables. Je voudrais souligner particulièrement la qualité du service associé de transfert de l'aéroport : rapidité, ponctualité, amabilité du chauffeur.

  Response from RENTeGO

  02. leden 2016

  Merci beaucoup, Antoine!

 • 4 nice days in Prague

  Boulay-Levy G. od Fontenay sous bois France, 02. November 2015 pobyt pro 4 dní v October, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nice location, very close of the castle. Really quiet and well garnished. Toilets are a bit too close of the kitchen, it's the only minus.

  Response from RENTeGO

  13. listopad 2015

  Thank you for the nice comment, we would be happy to host you again here in Prague!

 • Rent loreta from rentego in Prague

  philippe-olivier m. od MONTREAL Canada, 22. October 2015 pobyt pro 4 dní v August, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Small appartement,clean and well equiped,good location, calm area not far from the center

  Response from RENTeGO

  20. listopad 2015

  Thank you, Philippe Olivier, for sharing your review. We are glad you were satisfied with our services :)

 • Loreta

  Bernard J. od BILLERE France, 30. September 2015 pobyt pro 10 dní v September, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Séjour agréable, l'appartement correspondait bien à la description.
  Très propre.

  Response from RENTeGO

  09. říjen 2015

  Merci beaucoup, Bernard!

 • Appartement Loretta Prague

  Adrien M. od Niort France, 31. August 2015 pobyt pro 4 dní v August, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Emplacement sécurisé à deux pas du château donc bien placé, le centre ville est facile d'accès, le quartier était assez calme, il manque juste un parking proche.
  L'appartement était propre, équipement complet (cuisine, draps, etc...), salle de bain un peu petite mais pour quelques jours on s'en contente, belle vue si on sort la tête par la fenêtre, cour fermée agréable à l'extérieur.
  Les personnes de l'agence sont très agréables, réponses rapides au question, solution de rechange (l'appartement demandé au départ nous est passé sous le nez) proposée rapidement.
  Chaudement recommandée.

  Response from RENTeGO

  31. srpen 2015

  Merci beaucoup, Adrien!

 • Loreta, quiet apartment of amazing location

  Kamil H. od Ploske pri Kosiciach Slovakia, 29. July 2015 pobyt pro 5 dní v July, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Loreta is small apartment suitable for couple or for family with kids. Little discomfort at tiny bathroom is very well compensated with apartment great location and romantic window view. Area is very silent. Bathroom would need little remodelling. Overall satisfaction

  Response from RENTeGO

  26. září 2015

  Dekujeme, jsme rádi, že se Vám v Lorete líbilo. :)

 • Cute Place

  Katherine V. od San Diego United States, 04. March 2015 pobyt pro 3 dní v February, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Cute place by the castle with everything you need!

 • very convenient

  Vaucresson France, 26. February 2015 pobyt pro 5 dní v February, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  perfect place to stay

 • REVIEW FOR RENTAL loreta 02/2015

  Yannick W. od Shannon, Co Clare Ireland, 24. February 2015 pobyt pro 11 dní v February, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  excellent as usual

 • feedback

  Issy les Moulineaux France, 16. January 2015 pobyt pro 6 dní v December, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  the vacation rental met all my expectation except the bathroom was very small.

 • review for Loreta sept. 2014

  Yannick W. od Shannon, Co Clare Ireland, 12. October 2014 pobyt pro 9 dní v September, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  excellent like usual

 • Nice location

  Francis-Olivier O. od Montreal Canada, 17. August 2014 pobyt pro 6 dní v August, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great appartement nothing to say !

 • Wonderful place

  Samir M. od Moskva Russian Federation, 21. July 2014 pobyt pro 3 dní v July, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I liked the location of the apartment. Entrance through a small courtyard. View from the window was lovely. Very clean and cozy. Recommend for a family holiday or traveling with friends.

 • Très bon séjour

  Neuilly sur Seine France, 15. July 2014 pobyt pro 4 dní v July, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Un bon week-end prolongé dans cet appartement très sympa, un peu en hauteur donc très belle vue sur Prague, très pratique. Nous n'étions que deux donc c'était assez spacieux. Je recommande vraiment !

 • Lovely, very lovely!

  Larysa D. od QUINCY United States, 12. June 2014 pobyt pro 11 dní v May, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  My family stayed in Loreta appartment for 11 days.We just ADORED this place.Wonderful and the management was so helpful and friednly to us.I would definitely come back to this place again one day.THANK YOU for our beautiful and comfortable vacation, Rentego agency!

 • Stay at Loreta

  Ivanka S. od United States, 16. May 2014 pobyt pro 2 dní v May, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Loreta, is situated in a nice envoirement in Praque. Nica appartment only toilet and bathroom is too small and need beter update.

 • Prague 3 nuits en couple

  Stephane L. od BREM SUR MER France, 02. May 2014 pobyt pro 3 dní v April, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement très bien situé, très calme et bien équipé. Un bémol cependant concernant la taille de la salle de bain et la qualité de la literie (matelas un peu mous)

 • Parfait !

  MARLY LA VILLE France, 28. April 2014 pobyt pro 4 dní v April, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Agréable location située juste à côté d'un des plus monuments de la ville (le château) et pas très loin d'une station de tramway (n°22). A l'arrivée, problème de code qui a été réglé en 5 minutes par téléphone. Excellent rapport qualité prix même si la salle de bain est un peu petite mais ce n'est pas l'essentiel. Très satisfait par l'offre Rentego pour le suivi assuré dès la réservation. En plus, ils parlent français !!!!! Je recommande fortement Rentego pour séjourner à Prague.

 • Enchantment!

  Vuko T. od PANTIN France, 09. April 2014 pobyt pro 5 dní v March, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  In a lovely situation the Loreta flat satisfied us amply. Our eyes were taken by the Petrin hill which overhangs the old roofs of the magnificent Prague!

 • Séjour en famille

  luc B. od vendargues France, 23. March 2014 pobyt pro 5 dní v March, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nous avons passé un très agréable séjour en famille dans ce charmant appartement, idéalement situé pour visiter Prague à pied.C'est un plaisir de séjourner au coeur d'un quartier historique non loin d'espaces verts. Nous vous le recommandons.

 • Stay at Loreta

  Patrick T. od Colombes France, 02. March 2014 pobyt pro 3 dní v February, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very nice stay at Paraha Loreta! I strongly recommend!

 • Very good

  14790 France, 02. February 2014 pobyt pro 4 dní v January, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The property was very good and well located but it will be nicer with a TV. Very quiet and everythings necessary are here.

 • great!

  saint helier United Kingdom, 29. December 2013 pobyt pro 5 dní v December, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nous avons adore l'emplacement, calme, magnifique vue.
  Recommandons fortement.

 • Great

  Yvon P. od CORENC France, 14. December 2013 pobyt pro 8 dní v November, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great

 • This is Prague

  Amjad M. od aqaba Jordan, 28. October 2013 pobyt pro 7 dní v October, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  If you are looking for a great enjoyable stay in prague, affordable yet in a great great location .. Loretanska 7 is the best.

 • Pas déçu

  Saint-Brieuc France, 09. September 2013 pobyt pro 4 dní v September, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Très bel endroit, très bel appartement. A refaire.

 • Great Experience

  Ran V. od Tel Aviv Israel, 08. August 2013 pobyt pro 10 dní v July, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was very nice and equipped and in a great location. The rental process itself was also very convenient. I'll definitely recommend the apartment for friends.

 • Parfait

  CLAIRE M. od Saint\u002DMaur\u002Ddes\u002DFo France, 10. July 2013 pobyt pro 4 dní v June, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement très bien situé si vous ne venez pas pour faire la fête. Calme absolu, magnifique vue sur Prague et la colline de Petrin et tout est accessible à pied (après 3 jours de marche intensive dans Prague la colline est parfois un peu dure a remonter mais on est tellement bien dans l'appartement que ça vaut le coup et puis il y a toujours l'option tram si vous êtes vraiment épuisé!). L'organisation avec l'agence est impeccable, grand professionnalisme, elle nous fourni toutes les informations pour nous faciliter la vie et il y a tout le nécessaire dans l'appartement. Génial! Et Prague est une ville de rêve...surtout dans ces conditions!

 • Sojourn in historical area.

  Eric M. od Bruxelles Belgium, 21. June 2013 pobyt pro 14 dní v June, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great organisation, beautiful apartment, tastefully decorated, very fine view, well located in an ancient and quiet area close to Prague's castle... I had sometimes the feeling to live in the past, which was ideal for me to discover Prague's history and culture.

 • Perfect location, tiny bathroom!

  Shawna T. od Hillside United States, 27. May 2013 pobyt pro 2 dní v May, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Male 26 and femal 31 cousins sharing an apartment was hard to plan. This place was perfectly located near St. Vitus. The shower/toilet was tiny, but the door closing off the kitchen made it work to dress in there. Doors provide little privacy and the place could use a complete scrub down, but otherwise it was wonderful. Silent neighborhood at night. If you want to party, stay on the other side of the river. Go up hill to "Cafe Gourmet" for breakfast or lunch, prices and food are very reasonable.

 • apartment and organisation were excellent

  Corrine B. od Toulouse France, 23. May 2013 pobyt pro 3 dní v May, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Thank you for this very well organised experience and for your recommandations, the place (LORETA)is peaceful and the view is mervellous.

 • Very nice apartment

  France, 17. April 2013 pobyt pro 31 dní v March, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very nice apartment, great location. The bathroom is quite small however, just in front of the kitchen, which is quite awkward. But good stay overall.

 • review

  Michael F. od Sion Switzerland, 20. January 2013 pobyt pro 4 dní v December, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  great, for more info, see paper review

 • Review 14/01/2013

  Yannick W. od Shannon, Co Clare Ireland, 14. January 2013 pobyt pro 9 dní v January, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  already done before

 • excellent for a short break

  David M. od LONDON United Kingdom, 24. December 2012 pobyt pro 7 dní v December, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  bathroom very tiny but otherwise a really excellent choice for a few days stay in Prague; quiet, warm, clean + professional service when required.

 • une bonne semaine à prague

  Samuel S. od Curienne France, 12. November 2012 pobyt pro 7 dní v November, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  merci à l'équipe de rentego pour ce sejour, qui à été enchanteur, tant par la beautée de la ville que par les prestations proposées.
  c'est en toute confiance que nous repartirons avec vous!

 • Wonderful !

  Catherine G. od Paris France, 04. November 2012 pobyt pro 4 dní v October, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The location was very nice, tidy and well located

 • my experience whit Loreta apartment

  Yannick W. od Shannon, Co Clare Ireland, 18. September 2012 pobyt pro 8 dní v September, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I m coming to this apartment twice per year since 4 years now and still very happy to go there. the management is always ready to help me and very professional.

 • Very Good!

  Raimondo F. od ---- Italy, 14. August 2012 pobyt pro 3 dní v August, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very Good!

 • Superb location

  Cambridge United Kingdom, 09. August 2012 pobyt pro 6 dní v August, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  A small flat, tiny bathrom and kithenette and very difficult to even walk around the double bed but great to have a living room to sit in together and views to die for. Space to wash and dry and even iron clothes. Fantastic to be so close to the castle, gardens and lovely buildings. Close to tram stop when you can't face the walk back up the hill.

 • Quiet Place with a View

  Shane G. od United States, 12. July 2012 pobyt pro 7 dní v June, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  When we first arrived, we were concerned that the place was too far from town, being situated two minutes from the Castle. The distance turned out to be a blessing. Recent visitors will know that Prague is crowded with tourists. While this building is close to the Castle, making it busy by day, it is quiet at night. It's a five minute walk from a tram stop (through the castle, no less), there's a good store for stocking up the fridge three minutes' walk, and beer gardens in Letna Park or the top of Petrin hill are each a nice 25 minute walk. The bed is relatively comfortable, there were plenty of linens, useful guide materials (use the expats guide or website), and the kitchen had everything we needed. The bathroom was incredibly small and the shower curtain needed a scrub, but that was my only complaint. Bright, tidy, quiet, secure, and out of the way of the tourist hordes. Make sure you visit the Strakhov monastery (eight minute walk) and leave enough time to enjoy their delicious beer.

 • Rate Loreta

  Bois\\x2DColombes France, 11. June 2012 pobyt pro 7 dní v June, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Well organized. Very nice view from the appartment. One remark : the bathroom is really small.

 • Room with a view

  Ross S. od Germany, 04. June 2012 pobyt pro 2 dní v May, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Excellent location only 2 minutes walk from the castle with a fantastic view over Prague! Rentego were very professional and a great help all around.

 • Charming Apartment with great view

  United States, 28. May 2012 pobyt pro 3 dní v May, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This is a charming apartment with a great view. The staff is courteous and professional. The apartment itself is very cute and in a great location. I did find that it could use a couple of upgrades. The bathroom and kitchen are extremely small. It was not dirty but at the same time not spotless. For example, the futon mattress had a lot of stains. The floors had lent and hairs, etc. Overall, we enjoyed our stay and would definitely recommend this property to others.

 • Romantic and charming

  Patrick A. od United States, 14. May 2012 pobyt pro 3 dní v May, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very pleasant and relaxing experience, nice view, quietness. One can do a lot by foot from that place to visit Prague historical main place

 • Loreta Apartment Prague

  Canberra Australia, 07. May 2012 pobyt pro 5 dní v April, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Excellent location on the hill very close to the castle. Quiet and easy for walking or the tram. Shops available nearby and restaurants.
  RENTego were very helpful. They were personally recommended by a friend.

 • !

  OLGA S. od MOSKVA Russian Federation, 02. May 2012 pobyt pro 9 dní v April, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The location was excellent, apartment was nice and clean. We are very happy to choose Rentego

 • Everything was great!

  Aurelie T. od lyon France, 10. January 2012 pobyt pro 7 dní v December, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very good and professional agency + very good location + nice city = very good stay!

 • Very nice and clean apartments

  Alban L. od United States, 19. December 2011 pobyt pro 7 dní v November, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav


  It is such a nice experience. In the future i will recomend rentego to everyone i know and i am sure they will like it like my friends who stayed in Loreta did.

 • Loreta Apartment near Prague Castle

  United States, 16. December 2011 pobyt pro 8 dní v December, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Loreta Apartment was in a fantastic location and it was warm, clean and felt safe. The views from the apartment were fantastic and it was good to be so central. The only thing that might have improved the whole experience was that the apartment itself was in need of decoration and the fitments and fittings were looking a little tired. The side lamps and the crockery had chips or cracks on them and the shower sealant was a bit mouldy and needs replaced. It felt as though the whole place could do with some attention, which would make the little (and it is little) apartment really fantastic to stay in.

 • A

  Bruno S. od BRNO Czech Republic, 01. November 2011 pobyt pro 1 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Pommeau de ****** cassé et lampe de chevet dans la chambre cassé également.

  "Give Your Review A Title (up to 65 characters)" What's that ? and up to 2000 characters, you probably don't have much feedback! :)
  Surtout que si on mets pas une lettre dans la case, il ne nous laisse pas "submit review"

  ++
  Bruno

 • great stay

  Mondragon France, 07. September 2011 pobyt pro 4 dní v August, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • Appartement au top!

  Nathalie C. od soisy sur seine France, 29. August 2011 pobyt pro 5 dní v August, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement clair, propre et fonctionnel. Très bien pour trois personnes. La cuisine et la salle d'eau sont exigües pour 5 personnes. La situation est excellente 1 min du chateau, 15 min du centre dans un quartier très calme, très belle vue sur la campagne.
  Je le recommande.

 • A great location with great services

  Christine M. od Nantes France, 07. August 2011 pobyt pro 8 dní v July, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I shall come back !

 • LONGUEUIL Canada, 06. July 2011 pobyt pro 4 dní v June, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • Anne T. od Saarebruecken Germany, 28. June 2011 pobyt pro 3 dní v June, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • Good flat

  Bruno S. od VITRY SUR SEINE France, 15. June 2011 pobyt pro 4 dní v May, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very quiet et near of the castle.
  A good localisation to visit all the city

 • Notre séjour s'est fort bien passé

  LA TOUR DU CRIEU France, 23. May 2011 pobyt pro 3 dní v May, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Notre séjour s'est fort bien passé. De l'appartement nous avons regretté la salle de bains miniscule avec quasiment rien pour poser ses affaires ou accrocher les serviettes.
  Nous avons eu un petit problème à l'arrivée puisque le code communiqué ne nous a pas permis de déverouiller la porte et nous avons dû appeler Rentego , heureusement nous y étions suffisamment tôt pour pouvoir appeler. Ceci nous a contrarié en arrivant mais par la suite rien à dire.

  J'ai bien reçu le chèque de caution, merci.

 • Un logement très agréable et idéalement placé pour qui veut prendre un peu de hauteur tout en restant au centre.

  Paris France, 05. March 2011 pobyt pro 7 dní v February, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • code acces

  Yannick W. od Shannon, Co Clare Ireland, 15. February 2011 pobyt pro 9 dní v January, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Mon séjour fut très bien. Je déplore les dfférents problèmes que j'ai eu avec les codes d'acces à l'appartement. De plus la lumière d' exterieur à coté de la porte de fonctionne pas ce qui fait que l on ne voit pas tres bien les touches. La lumiere generale dans la cour reste seulement quelques secondes. Je conseille aussi de placer un rideau devant la petite fenetre qui est dans la cuisine et qui donne directement sur la salle de bain. quand vous sortez de la ****** vous pouvez etre vu des gens qui sont dans la cour. dommage qu il n y a pas de television dans l'appartment. le lecteur CD est cassé et la reception des stations radio est mauvaise je pense à cause de l'antenne qui est aussi est cassé. Par contre bravo pour les nouveaux meubles dans l'appartment qui sont très pratiques.

 • didier S. od LE PONTET France, 07. February 2011 pobyt pro 4 dní v February, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Tout est parfait, ne changez rien! et merci pour votre disponibilité et votrre gentillesse.Cordialement

 • Corintho Rodrigues c. od Niteroi \\x2D Rio de Janeiro Brazil, 17. January 2011 pobyt pro 3 dní v December, 2010

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • thomas h. od nantes France, 31. December 2010 pobyt pro 11 dní v December, 2010

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

Mapa

Přesná adresa bytu:

Loretanska 7
Prague

1 minut(y) pěšky od Pražského Hradu

Check-in/out

Check-in

Check-in po 4:30 odp. (možnost nechat si zavazadla od 1:00 odp.)

Check-out

Check-out nejpozději v 11:00 dop. (možnost nechat si zavazadla do 11:00 dop.)

Jednoduchý check-in

Jednoduchý check-in

Zámky na kód nebo osobní přijetí vám umožní jít přímo do bytu

Více informací o check-in/out
Vybavení

Vybavení

Vybavení

Seznam vybavení v tomto bytě

Seznam vybavení v tomto bytě

 • Kuchyně Dishes & Utensils, Kitchen, Pantry Items, coffee maker, dishes and utensils, microwave, refrigerator, sporák, toaster
 • Leisure activities sight seeing
 • Local services and businesses ATM/bank, groceries
 • Lokalita Downtown
 • Obchod Free Mobile Hotspot, Wi-Fi zdarma, bankomat v blízkosti
 • Outside Balcony
 • Safety Smoke detectors
 • Suitability checkbox Long-term Renters Welcome
 • Theme Historic, Tourist Attractions
 • Turistické atrakce churches, cinemas, live theater, museums, restaurants, synagogues, zoo
 • Vhodnost bytu children welcome, non smoking only, pets considered, wheelchair inaccessible
 • Vybavení Internet, Iron & Board, Linens Provided, Towels Provided, balcony, dětská postýlka a židlička (na požádání), fén, linens and towels provided, nekuřácký byt, topení, žehlička a žehlící prkno
 • Vybavení shower, toilet
 • Výhody medical services nearby, parking nearby, restaurants and bars nearby
 • Zábava Stereo, rádio a CD přehrávač, satelit, televize
Půdorys

Půdorys Přibližný plánek bytu

Půdorys 

Přibližný plánek bytu
originál překlad
Room pokoj
Hall Předsíň
Kitchen kuchyně
Living-room obývací pokoj
Bathroom koupelna
Shower room sprchový kout
Balcony balkon
Terrace terasa
Cloakroom šatna
Single Bed lůžko pro jednoho
Double bed manželská postel
Twin bed(s) x jednolůžko
Sleeper Sofa x rozkládací gauč
Mezzanine bed (usually a mattress on a wooden parquet) přistýlka

V blízkosti bytů 

Blízké apartmány, které vás mohou zajímat

Ke stažení 

Dodatečné informace, které vás mohou zajímat
 • Parking Kvůli zvýšeným krádežím automobilů Vám doporučujeme hlídaná parkoviště - Klikněte zde.
 • Transport Pro více informací o přeprave v Praze Klikněte zde.