• Vyhledat
 • Podrobnosti o byte a nabídka ceny
 • Rezervovat
 • Děkujeme

RUDOLFINUM - 1+1 hned za rohem Staroměstkého náměstí

RUDOLFINUM

1+1 hned za rohem Staroměstkého náměstí

1.5 ložnice pro 3 osob(y) (max. 4)Kaprova 14, Prague

od CZK 1,737 do CZK 3,451 za noc
Vyberte data pro zobrazení ceny*
Zpráva příteli
Kontaktujte mě!

Kontaktujte mě!

Zavolejte Martine
+420 2 24 32 37 36
nebo vyplňte náš mini-formulář

Video

Poloha bytu

Zobrazit na mapě
Zobrazit polohu na mapě
Komentáře/ popisy

Rudolfinum je moderní slunný byt s jedinečnou polohou v historickém centru Prahy. Je dobře vybavený pro 2 až 3 hosty, vhodný zejména pro rodinu nebo pár. Disponuje dobře vybavenou kuchyní, kde najdete vše potřebné k přípravě jednoduchých jídel (kávovar, mikrovlnná trouba, toustovač atd.). Samozřejmostí je vysokorychlostní připojení k internetu pro ty, kteří chtějí pracovat nebo zůstat v kontaktu s přáteli. Apartmán Rudolfinum je nekuřácký. Pro lepší představu o jeho dispozicích shlédněte plán bytu (viz. „půdorys“ níže). Rudolfinum může být v kombinaci s naším dalším apartmánem Kaprova zajímavou volbou také pro větší skupiny, neboť byty dělí pouze jedno patro a Kaprova je k dispozici až pěti hostům. Byt Rudolfinum mimo jiné vyniká svou polohou. Nachází se doslova za rohem od Staroměstského náměstí, budov Karlovy univerzity, pár kroků od koncertního sálu Rudolfinum... prostě budete v úplném centru dění! Dostanete se snadno pěšky na všechna důležitá místa spojená s kulturou i zábavou. Jeho strategickou polohu v ulici Kaprova oceníte zároveň jako praktické útočiště pro zastávku uprostřed dne, budete-li si chtít dopřát odpočinku a nabrat dech mezi nákupy, návštěvou památek či honbou za kulturou. Povečeřet můžete v některé z blízkých restaurací, případně pokračovat do některého z četných barů či nočních klubů a to vše pěšky!


Původně Svatovalentinská ulice patří k nejstarším ulicím v Praze a původně spojovala Staroměstské náměstí s přívozem. Svůj současný název získala až ve druhé polovině 16. století podle staroměstského primátora Pavla Kapra z Kaprštejna. Z bytu to už je pouze pár kroků k jedné z nejznámějších pražských památek nacházející se na Staroměstském náměstí – Pražskému orloji. Tyto unikátní astronomické hodiny byly v roce 1410 postaveny hodinářem Mikolášem z Kadaně a astronomem Janem Ondřejů. Koncem 15. století bylo dílo zdokonaleno mistrem Hanušem z Růže. Jelikož pražští radní byli na svou originální dominantu pyšní, měli strach, aby mistr Hanuš nesestrojil v jiném městě další orloj. Uchýlili se proto k drastickému činu a mistru Hanušovi vypálili oči. Když se poté dozvěděl, proč a kdo mu toto zranění způsobil, nechal se svým pomocníkem dovést do radnice, kde poslepu, ale zkušeně, sáhl do stroje, zatáhl za páku a orloj nadobro poškodil. Trvalo prý celé věky, než se našel někdo, kdo ho dokázal opět opravit a zprovoznit a mezitím mlčení orloje připomínalo radním jejich hrůzný skutek. A ještě jedna perlička - Jediná část orloje, která nemá nic společného s odpočítáváním času, jsou zobrazující se Apoštolové. Jejich význam je pouze náboženský.Pobyt v apartmánu a hluk: Pronájmem našeho apartmánu se zavazujete, že za něj přebíráte zodpovědnost a budete respektovat Vaše dočasné sousedy - zejména dodržováním zákona o rušení nočního klidu (tedy mezi 22. hodinou večerní a 7. hodinou ranní). Porušení tohoto zákazu může vést k udělení pokuty z naší strany, a to ve výši 100 eur, která bude stržena z Vaší kauce (toto nastane pokud obdržíme stížnost od sousedů a policie nadměrný hluk dosvědčí). V Praze existuje spousta skvělých míst, kam můžete večer vyrazit za zábavou. Využijte centrální polohy Vašeho apartmánu a prozkoumejte bary/kluby/restaurace v okolí ;-)

CHECK-IN: from 4:30 p.m.
CHECK-OUT: until 11:00 a.m.

 • Koupelna 1
 • Plocha 50 m2
 • Organizace lůžek 1 Sleeper, 1 Double/Full Bed
Ohodnocení
 • hodnocení klientů

  131 názory klientů

 • Celková spokojenost

 • Lokalita

 • Čistota

 • Celkový stav
 • 94.4% lidí, kteří napsali hodnocení, by doporučili tento apartmán
 • naše hodnocení

  1931 názory klientů

 • Celková spokojenost

 • Lokalita

 • Čistota

 • Celkový stav

DOporučeno managerem

Michelin Tour Guide 2010

Michelin Tour Guide 2010

Michelin: Všechny byty na Praze 1...vysoká kvalita služeb...velmi zajímavé ceny

Praha

Praha

Příručka turistu v Praze

Hodnocení pro tento byt

 • Lovely, spacious apartment

  Christine C. od Temple Terrace United States, 31. December 2018 pobyt pro 3 dní v December, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was very spacious with everything we needed except for a clothes washer, which we knew in advance so it was not a problem. The apartment was clean with clear instructions for how to operate things, etc. We found the apartment easily and the rental company was very accomodating.

 • Great location in Prague...

  TERRY S. od SHAWNEE United States, 24. December 2018 pobyt pro 3 dní v December, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was very clean, in a great location and just as described. It was across the street from two good breakfast spots and a short walk from a metro stop. We used the airport driver and he was very professional and helpful.

 • Comfortable apartment, fabulous location

  Salem United States, 19. November 2018 pobyt pro 7 dní v October, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment is literally around the corner from Old Town Square, close to the Jewish Quarter and the Old Town, and a quick walk to Charles Bridge. The place was immaculate when we arrived. The bathroom is nicely appointed, though it is a bit tight in spots and, curiously, the shower hose is too short for proper placement on the wall. The bedroom is cavernous and the bed quite comfortable. The large, bright kitchen serves as both dining area and sitting/TV room but that still works well. The RENTeGO drivers to and from the airport were on time and informative. Highly recommended overall.

 • Family stay

  Robert Vicen b. od Bratislava Slovakia, 06. November 2018 pobyt pro 3 dní v November, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Overall great. Fantastic location, still pretty quiet, place spotless, organised well. The only thing i would improve is czech channels in tv

 • Quiet flat in perfect location

  Philip P. od Ottawa Canada, 02. October 2018 pobyt pro 4 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We had a great 4-night stay in this well-equipped flat. It was perfectly located so we could come and go during the day.

 • Cleaning lady came at 8 AM on last day and would not leave

  DONALD S. od Scottsdale United States, 27. September 2018 pobyt pro 6 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nice apartment, close to main square, metro, buses, restaurants. BUT, in spite of 11AM checkout, cleaning lady came at 8AM, before we were dressed and packed. She proceeded to clean and would not leave.

 • Mostly Great!

  Kathy K. od Gardendale United States, 25. September 2018 pobyt pro 7 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I stayed in Prague at the Rudolfinum Apartment in September 2018. The apartment was in an excellent location. I slept on the bed in the kitchen while my best friend slept in the bedroom. Both rooms were great as we did not do any cooking. The apartment had a elevator and was spotless, very clean. The bathroom was sort of cramped. But it did have a nice bathtub and a good light at the sink. It is very hard to have 2 people in there at the same time. The Rentego staff answered my questions in a very quick time frame. Their answers were correct and helpful. The only complaint I had with them was their little questionnaire about your passport #, address, etc. when we first arrived. These questions could have been answered at home before we were on vacation. I did not have a calling or a data plan on my phone. This is vacation and I did not need one except to deal with them. While this made me very angry, I cannot take away from the apartment because it was fabulous. Please change your procedures on this and everyone will be happy. Just leave a form to be filled out when you arrive or something else than by phone. We used their driver from the airport and to the train station and both trips were amazing. The driver was courteous and knowledgeable.

 • Very nice apartment in the heart of the old town!

  Jo Ann S. od Julian United States, 21. September 2018 pobyt pro 3 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Rudolfinum is a very nice, clean comfortable apartment in a great location! We would highly recommend it. English instructions are included, which made our understanding of what was expected of us very clear. The metro line is just down the street, making access to the airport simple (one connection with a bus)

 • Amazing Location!

  Calgary Canada, 07. September 2018 pobyt pro 4 dní v September, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  1 block from Old Town Square!
  Lots of cafes and restaurants on the street and nearby.
  A character building with a modern renovated apartment.
  Has an elevator!

 • Mejorable

  Spain, 03. September 2018 pobyt pro 3 dní v August, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Incomodidades a mejorar:
  sofa-cama muy incomodo, aseo muy pequeño, ascensor inseguro, nadir que te reciba para explicarte las cosas ni darte las llaves.

 • almost perfect

  Rambouillet France, 20. August 2018 pobyt pro 5 dní v July, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  very well located in the center of the old town, very propore to our arrival, and when we leave, the cleaning lady cleans the apartment. Information provided by Rent & Go to the phone quickly, efficiently, accurately. Possibility of having a driver who brings you from the airport to the apartment for 28 €. Apartment for 4 people: a large double bed in a spacious room and a foldable sofa for 2 in the living room. Perfect considering our budget. Good value for money

 • Perfect Location

  Boise United States, 18. July 2018 pobyt pro 3 dní v June, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This apartment is in the perfect location. You are just a walk down a few stairs to the heart of Old Town. The tall ceilings and big rooms made the place feel giant. The apartment is a little older than expected. The bathroom and floors are a little worn.

 • À wonderful stay in à fine apartment

  Olivier C. od Fontenay-Sous-Bois France, 18. July 2018 pobyt pro 7 dní v July, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was very clean and tidy on our arrival. Communication with the staff at Rentego was quick and efficient. We definitely recommend this rental !

 • weekend in Prague

  ??? Italy, 27. June 2018 pobyt pro 2 dní v June, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Perfect position to visit the city without the use of metro or tram. The apartment is very warm and comfortable in a very nice street in the city center.

 • Cozy Rent a Go in Prague

  ??? South Africa, 04. June 2018 pobyt pro 4 dní v May, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We had a splendid stay in Prague. The whole process, from the moment of reservation till we left was sharp and helpful. The lady that met us at the apartment was on time and gave us useful information about groceriestores and wifi issues. Thankyou for a clean, cozy and very well located apartment. The beautiful Charles bridge and old Town was so close yet we didn’t experience al lot of noice. We can definitely recommend this apartment.

 • I do recommend.

  hatice duman b. od United States, 20. May 2018 pobyt pro 3 dní v May, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Location was great. Clean.

 • great place!

  . United States, 15. May 2018 pobyt pro 4 dní v May, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  everything was great!!!

 • good location

  United States, 29. April 2018 pobyt pro 2 dní v April, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  good location just 1 min to the center of square

 • Great location and apartment

  Seattle United States, 22. April 2018 pobyt pro 4 dní v April, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Amazing location within walking distance of all the main sites of Prague. It was great to be able to stop back at the apartment throughout the day. Easy check-in and check-out process. Highly recommend.

 • Nice and very good located

  Madrid Spain, 27. February 2018 pobyt pro 3 dní v February, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  It was a nice, bright and well-equipated apartment, specially the kitchen it was so beautiful and spacious. We needed to change the checkin hour and they had no problem so we feel really grateful. Everything was great and the best of all was the location.

 • Amazing Central Location

  Michael J. od Horsham United Kingdom, 12. February 2018 pobyt pro 3 dní v February, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Spacious and comfortable apartment situated within a minutes walk to The Old Town square, 5 minutes from Charles Bridge. I really couldn't have asked for a better central base for my recent trip.

 • Once upon a time

  Roma Italy, 26. January 2018 pobyt pro 3 dní v January, 2018

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Good location,few steps from clock! Nice building and all restaurant, bars,mini market and subway in the area! I absolutely suggest this place 😋

 • C'était vraiment très bien

  LAURENCE B. od SAINT-PAUL-TROIS-CHATEAUX France, 14. January 2018 pobyt pro 3 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Emplacement super, appartement calme et propre. Je recommande !!

 • Great Location

  San Luis Obispo United States, 09. January 2018 pobyt pro 3 dní v December, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was clean and comfortable and served us very well. The location is superb, very close to all the old town attractions.

 • Perfect Location

  Hayle, Cornwall United Kingdom, 09. December 2017 pobyt pro 7 dní v November, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The property was even better than expected from its description, in a perfect location for Old Town Square and 5 minutes from a Metro Station for seeing other sights. The service we had from Rentego was excellent, they responded to any queries almost immediately, even on a Sunday. The apartment was clean and warm and there were lots of little touches which were appreciated. I was a bit puzzled to find there was no oven at the property but believe this may be typical for the area. I have already recommended this property to friends and would love to return. Prague is a beautiful city, very easy to get around and especially lovely to visit out of high season.

 • Fantastic rental in the middle of everything

  Brent F. od Long Beach United States, 29. November 2017 pobyt pro 3 dní v November, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great rental and communication. Would highly recommend

 • Prague 3 days

  Benoit D. od Conflans Sainte Honorine France, 20. November 2017 pobyt pro 3 dní v October, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  3 days in Prague

 • central and comfortable

  ??? Italy, 08. November 2017 pobyt pro 3 dní v November, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  we had a very good time, the apartment was clean, in a very good position and quiet. the property description was quite accurate but the pictures in the website were a mixture of all the apartmens, so was difficult to have a precise idea of what we got. The manager was on time and very helpful.

 • Great location.

  Auckalnd New Zealand, 16. October 2017 pobyt pro 3 dní v September, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I would recommend Rudolfinum, the apartment is clean, comfortable and spacious. The location is great close to main attractions, all walking distance.

 • Great stay in Prague

  British Columbia Canada, 04. October 2017 pobyt pro 7 dní v September, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was clean and well equipped, nothing missing.

 • Very good stay at Ruddolfinum

  Jean-Francis V. od Ozoir la Ferriere France, 22. September 2017 pobyt pro 7 dní v September, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The location "Rudolfinum" is in the center of the old city, near of metro,trams and bus: it is very practical!
  It's also possible to visit many monuments, museums and interesting streets closed to the location.
  We enjoyed the very complete equipment of this location.
  It's a good experience.

 • Good spot in centre town

  NEPEAN Canada, 08. August 2017 pobyt pro 5 dní v August, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Good stay. They advertised A/C, but there wasn't any. Place was in a great location. We had trouble with the hot water, but they responded professionally and quickly to come up with a solution.

 • July stay in Prague

  Elaine S. od Georgetown Canada, 02. August 2017 pobyt pro 3 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  A wonderful apartment in a fabulous location.

 • Perfect Location! Easy Rental Process

  Julie J. od Granite Bay US, 25. July 2017 pobyt pro 4 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This rental is in a prime location -- walking distance to everything you could possibly want to see in Prague. The local contacts for this property are amazing and helpful. They went above and beyond during our stay to assist us with some travel issues. The property is clean, well maintained and has everything you need to be comfortable during your stay. We would definitely book again.

 • Great stay in the centre of Prague

  Russian Federation, 21. July 2017 pobyt pro 4 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I liked everything

 • Great apartment

  Guelph Canada, 15. July 2017 pobyt pro 5 dní v July, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Thank you for all your assistance with booking. You were organized and responded to all our questions. The location was Super and having the wifi adapter was great for touring around Prague.. The apartment was very clean and comfortable. Made our trip that much more enjoyable. Thank you for providing us with your beautiful flat. Jen.

 • Rudolfinum - great location, nice accommodation

  Phoenix United States, 12. June 2017 pobyt pro 4 dní v June, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We enjoyed the Rudolfinum. The bed was very comfortable. The bath and kitchen were a nice size. The whole apartment was clean and neat. No tissues or paper towels are provided -- toilet paper only. The location is fantastic -- half block from the Old Town Square. It is noisy at night. At about 2:30 am it is necessary to close the windows. No air conditioning, but there is a fan. Overall, we like this unit.

 • Rudolfinum Apartment, Kaprova 14

  Paul G. od Inverness United Kingdom, 14. May 2017 pobyt pro 4 dní v May, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Clean, modern apartment. All in good working order and excellent location right in the centre of Prague. The lift to the third floor was a great help as my elderly mother was in a wheelchair. Convenience store, other handy shops and bars very close by.

 • Beautiful w.e. In Prague

  gianluca c. od MILANO Italy, 28. April 2017 pobyt pro 3 dní v April, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We stayed three nights at Praga in the Rudolfinum apartment. The house was clean and very welcoming, all taken care of in the smallest details. Centrally located, close to metro and tram. Definitely a positive and repeating experience

 • appartement très agréable et surtout très bien placé

  ST HILAIRE DE BRETHMAS France, 06. April 2017 pobyt pro 6 dní v March, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  l'équipe de rentego très disponible et réactive: un plaisir! A recommander sans problème ce que j'ai déjà fait!!!

 • Nice place in a great location

  Philadelphia United States, 15. March 2017 pobyt pro 3 dní v March, 2017

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This was my first VRBO rental and it was a great experience. The location was absolutely perfect. We were literally half a block from the main square, and we were dead center of all the main sites. Everything from old town, the embassy area, Prague Castle, the train station,... are all a short walk away. Further, there were many restaurants, coffee shops, burger shops, trdelnik places, shops, mini markets.... all around the place (check out Restaurant Mlejnice... goulash, bacon/spinach/onion dumplings, ribs, pork knuckle...).

  The place itself was nice, spacious, and very clean. Both rooms are good sized and they have mostly everything you could think of having in an apartment abroad. It was also very nice having a kitchen being away as opposed to a hotel. We did not cook but having a fridge, knives, plates, cups,... were all very helpful as one thing I like to do is go the a local supermarket (TESCO is 5-6 blocks south) and get some local fare including the Hungarian/Austrian sausage, cheeses, fresh breads, beer, and bacon flavored and kabob flavored potato chips. I cook a lot at home and spent time abroad in Italy and Japan, and it gives you a different perspective on what food the locals eat and cook with, and what their culinary options are instead of being limited to just eating out. It is also great if you want to have a quick breakfast or snack of sausage, cheese, and bread, and get on your way to sites. Further, the Mi-Fi is a great benefit when walking around the city to navigate and call home. Last, the staff that I emailed with was very friendly and responsive.

  I would definitely recommend this to people that are looking for a place that is centrally located, in a nice apartment where you will not feel like a tourist, and can get a taste of what it would be like to live in Prague.

 • Bien, appartement propre, bien place au cœur de la ville

  SYLVIE M. od SAINTE FOY LES LYON France, 22. January 2017 pobyt pro 3 dní v December, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Vert good

 • Just around the corner from Old Town Square

  Christine M. od ---- United States, 22. December 2016 pobyt pro 3 dní v December, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Fabulous location where you walk to the absolutely splendid old town square and everything you need is right there! Restaurants, Castle, Charles Bridge.We found it all so easy and thoroughly enjoyed our cosy apartment.

 • Near to center, spacious sms confortable.

  Ricardo C. od Aranjuez Spain, 14. December 2016 pobyt pro 5 dní v December, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very satisfying.

 • Old Town Prague stay

  Milena L. od Sunbury Australia, 04. December 2016 pobyt pro 4 dní v November, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was located in a great spot, right next to the square and old town. Couldn't get better than that.

  Response from RENTeGO

  07. prosinec 2016

  Thanks so much Milena :) Feel free to contact us anytime again!

 • great location to visit Prague

  Montreal Canada, 23. November 2016 pobyt pro 5 dní v November, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  2-minute walk from the old-square, from the Jewish Cemetery and from a metro station, the flat is ideally located to discover Prague. Surprisingly quiet given the location. Cleanliness could have been better and uncomfortable bed but good cost/quality ratio.

  Response from RENTeGO

  30. listopad 2016

  Thank you Gilles, we will check it with your cleaning team. We are happy that you enjoyed you stay in Prague!

 • Bel appartement

  Valerie M. od ANTIBES France, 19. November 2016 pobyt pro 6 dní v November, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Bonne situation géographique, proche de tout

  Response from RENTeGO

  30. listopad 2016

  Merci!

 • Excellente situation.

  Daniel V. od Kortrijk Belgium, 16. October 2016 pobyt pro 5 dní v October, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement très spacieux à deux pas de la place de la vieille ville. Literie moyenne, éclairage moyen, (éclairage défectueux dans la salle de bains), mais finalement agréable et bien équipé.

 • Une adresse à retenir

  Beaufou United States, 18. September 2016 pobyt pro 4 dní v September, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Un appartement très central, agréable, propre et bien équipé.
  Dommage qu'il y ait eu une erreur pour la réservation du transport vers l'aéroport le jour du départ.

  Response from RENTeGO

  27. září 2016

  Merci beaucoup, nous sommes heureux que vous avez bien profité de votre séjour a Prague.

 • Location, location, location

  Ken M. od Sacramento United States, 11. September 2016 pobyt pro 3 dní v September, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We received a package from the owner prior to travel with key, door code and excellent instructions. The apartment was well equipped but did not have air conditioning or a washer and dryer. The location was superb. It was our first visit to Prague and we loved it. Take your walking shoes, because you can't see the best sites from a bus.

  Response from RENTeGO

  14. září 2016

  Great to hear that you enjoyed your stay in Prague so much, Ken! We are happy you had a good time, feel free to contact us anytime in the future.

 • perfect

  Bernex Switzerland, 01. September 2016 pobyt pro 3 dní v July, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Perfect flat, very good location

  Response from RENTeGO

  14. září 2016

  Thanks a lot Nicole!

 • Fantastic Praha

  David S. od Firenze Italy, 24. July 2016 pobyt pro 6 dní v July, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Everything was perfect from the apartment to the people behind the rental.

  Response from RENTeGO

  03. srpen 2016

  Thank you very much David, we were happy to host you. Feel free to contact us for your next visit :)

 • Perfect Location and Mobile Hotspot Provided!

  Washington United States, 06. July 2016 pobyt pro 3 dní v June, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  It was great! Literally around the corner from the main square in the Old Town. FYI, it is a 4th floor walk-up (there is an elevator but I couldn't get it to work), which for me was not a problem but might be useful for someone to know. Also, they provided a mobile hotspot that you could take with you around the city, which was SO useful. Would definitely recommend!

  Response from RENTeGO

  06. červenec 2016

  Thank you very much Carlyn, we're happy you were satisfied with our services and we would gladly welcome you in any of our apartments next time you come to Prague!

 • Prag, Rudolfinum, Kaprova

  Katrin K. od Celle Germany, 05. July 2016 pobyt pro 4 dní v June, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The whole preparation of our visit by RENTEGO was very professional and reliable. Any question prior to our departure was answered very promtly.

  Response from RENTeGO

  06. červenec 2016

  Thank you very much Katrin! Hope to see you in Prague next time :)

 • Apartamento Rudolfinum

  Maria Rosario R. od Valladolid United States, 18. June 2016 pobyt pro 5 dní v June, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Estuvimos cinco noches en este apartamento, el sitio en inmejorable , al lado de la plaza de la ciudad vieja y muy bien equipado aunque no nos hizo falta usar la cocina.Cojimos atolladero tranvía para ir al castillo y no tener que subir la cuesta, todo lo demás se recorre andando.El personal de la agencia muy amable y pendiente de que esté todo correcto , solamente una pega, la limpieza de la ropa de cama y los cojines aunque posiblemente sea culpa de quien hace la limpieza , el resto del apartamento estaba limpio .El servicio de taxi al aeropuerto están a la hora , tanto a la ida como a la vuelta . Volvería con esta agencia sin dudarlo. La pieza que sujeta la ducha estaba rota y se lo dijimos, al poco tiempo ya habían ido a cambiarla .

 • The place where to stay

  JEAN PIERRE A. od st Marcel les sauzet France, 26. May 2016 pobyt pro 4 dní v May, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  SOME TROUBLE WITH we solved the day after our arrival

  Response from RENTeGO

  29. červen 2016

  Thank you, we are glad everything went well. See you next time!

 • Excellent located apartment

  Veaceslav B. od Bucharest Romania, 30. April 2016 pobyt pro 3 dní v April, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Good one room apartment but a bit small for a family of 4 persons. Absolutely nicely located in 2 min walk to Old town square and to all central tourist attractions of short walks - Charles bridge, Prague hrad (president castle). About apartment only complain: no shampoo at all, for 218 Eur we paid 3 nights they could put some cheap one for few Eur

  Response from RENTeGO

  18. květen 2016

  Thank you, Veaceslav! The location is the biggest perk of this apartment, we honestly think it's the best base for anyone who wants to be in the very center of Prague for a very good price. We also recommend our guests to check the services which are being provided in order to avoid any surprises such as no shampoo :)

 • Superbe séjour à Prague

  denis V. od MARSEILLE France, 18. April 2016 pobyt pro 4 dní v April, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement très propre, idéalement situé à 1 mn de la place de l'horloge astronomique.
  Je conseille fortement pour petite famille.

  Response from RENTeGO

  18. květen 2016

  Merci beaucoup, Denis!

 • Absolument parfait !

  FREDERIQUE B. od Le Havre France, 10. April 2016 pobyt pro 3 dní v April, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  A louer sans aucune hésitation. L'appartement ne peut pas être mieux situé, à 1 mn de la place de la vielle Ville, tout en étant au calme. L'appartement est très agréable à vivre.
  N'hésitez pas à prendre le service chauffeur aéroport/appartement via l'agence.
  Les personnes de l'agence sont ultra disponibles et répondent très vite aux mails dans un français parfait.

  Response from RENTeGO

  10. květen 2016

  Merci beaucoup Frederique! Nous sommes heureux que vous avez bien profité de votre séjour a Prague.

 • March in Prague

  Giuseppe E. od Marigliano Italy, 04. April 2016 pobyt pro 4 dní v March, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very good staying in apartment, close to the centre, large and comfortable.

  Response from RENTeGO

  08. duben 2016

  Thank you Giuseppe!

 • Bon appartement !

  Jerome P. od TOULOUSE France, 15. March 2016 pobyt pro 8 dní v March, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement très bien situé
  Idéal pour 2 personnes
  Très bien équipé mais un lave linge serait un plus
  Un peu bruyant à cause des voisins

  Response from RENTeGO

  08. duben 2016

  merci Jerome !

 • Better than described

  Sindelfingen Germany, 16. February 2016 pobyt pro 2 dní v February, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  With two small children, you could not have asked for a more centrally located apartment. We were thrilled that less than 200 yards away from "home", the Astronomical Clock stood. There was an ATM literally outside the apartment building, and the corner boasted a small food shop. The apartment was bigger than I expected, and just what we wanted- room for a pack and play, and the futon for my older child. It was clean, came with everything we needed, and we will definitely come back in the future.

  Very happy with our choice!

  The only negative I would say is that we weren't notified ahead of time that we would need to utilize a parking structure for our car- extra cost and time on our part, but peace of mind about the safety of our car.

 • Perfect

  RAFAELALEXANDROS V. od ---- Cyprus, 09. February 2016 pobyt pro 15 dní v January, 2016

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  !!!

 • Emplacement

  Granby Canada, 27. December 2015 pobyt pro 5 dní v December, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Agréable séjour du début à la fin. Rentego a un excellent site internet. C'est facile et rapide de communiquer avec eux. Ils répondent rapidement à toute question avant notre arrivée. L'emplacement est très central et très proche du fameux Pont Charles. C'est le temps des marchés de Noël et partout l'ambiance est féérique.

 • Un bel appartement près de tout

  Daniele L. od Mascouche Canada, 17. December 2015 pobyt pro 5 dní v December, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nous avons été très satisfait de notre séjour dans cet appartement. Il est situé près de tout, il possède toutes les commodités, il est confortable. Nous recommandons cet appartement

  Response from RENTeGO

  02. leden 2016

  Merci beaucoup, Daniele! Nous serions heureux de vous accueillir à nouveau ici.

 • EXCELLENT

  Paris France, 18. November 2015 pobyt pro 5 dní v November, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Tout correspond exactement à la description donnée. Appartement très agréable et confortable. Parfaitement bien situé, on peut à peu près tout faire à pied, sinon métro et tram juste à côté.

  Response from RENTeGO

  20. listopad 2015

  Merci beaucoup, Jean-Jacques! Nous vous remercions d'avoir choisi Rentego lors de votre visite à Prague et nous nous réjouissons de votre prochaine visite.

 • Perfect in Prague

  Mark M. od Eden Prarie United States, 18. October 2015 pobyt pro 6 dní v October, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The apartment was in a perfect location. It is above a KFC but you never smelled it in the apartment. There is a small grocery on the corner across the street which was nice. Also, the best spot for exchanging money is on the other corner across the street. The apartment could use a couple more comfortable chairs other than the dining room chairs and the bed is more like a futon than a real mattress. Overall it was a very good place.

 • Safe and Secure!

  GREEN VALLEY United States, 08. September 2015 pobyt pro 5 dní v August, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This apartment is wonderful! I traveled without my husband and felt very safe in the apartment and in the area. The window in the bedroom overlooks a busy street and I was able to sit there and watch the crowds and the horse and carriage go by. It was delightful! The kitchen was well-equipped. Hot water for showers was ample and there is a a huge bath tub. The driver, Jerry, was so welcoming. He speaks beautiful English and shared a lot about the country of my ancestors. The correspondence regarding this reservation were smooth. All of my questions were adequately answered. Should I ever make such a long trip again, I would definitely use this rental service again. I was nervous to be in a foreign country without my husband, but the many locks on the door really helped me feel safe. This apartment is a block or so from excellent transportation. I prayed about where to stay and God certainly provided a safe haven. God bless you, Rentego staff!

  Response from RENTeGO

  26. září 2015

  Dear Sue, thanks so much for this nice comment. We were happy to help you to enjoy your stay in Prague, it's really nice to hear that you has a good time here. Do not hesitate to contact us for your next visit!

 • Good location in Praha

  herve d. od Seoul Korea, Republic of, 15. August 2015 pobyt pro 5 dní v August, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nice expérience except for the car parking issue. Your management should help more the guests regarding this problem.

  Response from RENTeGO

  18. srpen 2015

  Thank you for staying with us, Hervé. The information about parking in Prague is now available on our website, however we will do our best and try to provide more detailed information.

 • Excellent location, good service

  Jose s. od ---- Costa Rica, 08. July 2015 pobyt pro 4 dní v June, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I was in Prague end of June 2015, the apartment is just some steps from the central plaza, the apartment is in a 3er floor but is no problem, everything was clean and ready to use, in addition they have some important information that is useful, the transfer from and to the airport is good too.

 • perfect!

  Zheleznodorozhnii,moskovskaya ob Russian Federation, 02. July 2015 pobyt pro 5 dní v June, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great location,lovely building,cozy apartment!!! silent center,really one of the best places to stay!three picky young ladies were satisfied and pleased! dont hasitate to chose this apartment! High ceilings,minimalistic design,cleanliness and silence-is what we loved. Just we didnt find the washing machine on its place..maybe its on repair..? in all we thank you,team of Rentego,for our perfect stay at Rudolfinum apartment!Good luck!

 • Great location in Praga

  Estela C. od United States, 07. June 2015 pobyt pro 4 dní v May, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  we´re a couple from argentina travelling with a 2 years daughter... we loved Praga and the flat we´ve rented was in great location for going everywhere walking..

 • Nice and happy

  Geneva Switzerland, 18. May 2015 pobyt pro 3 dní v May, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Beautiful weather. Outstanding location.

 • Old Town Square apartment Rudolfinum

  Praha Czech Republic, 08. March 2015 pobyt pro 7 dní v February, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We absolutely loved the location. Even though it is placed in the very center, it was quiet during the night.
  Service was great, we found all the necessary information in files provided in the apartment.
  We will definitely consider renting an RENTEGO apartment again.

 • Rudolfinium Prague

  Frederic M. od LILLE France, 31. January 2015 pobyt pro 5 dní v January, 2015

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great apartment and the property management was very nice to help us. Do not hesitate to come here.

 • Great appartment, great situation

  Paris France, 28. December 2014 pobyt pro 3 dní v December, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We are a french couple with a one year old baby, we had a very nice stay!
  The appartment is perfectly furnished (even with baby's stuffs like bed... If you ask them before), has a perfect localisation to visit Prague.
  Rentego's people are very nice, and answer very quickly to e-mails.
  We used their driver from the airport, very nice too.
  We recommend this appartment highly!
  One little thing: the bed was too soft, and an unique blanket on it would be better...

 • excellent

  sait tazhetdinov b. od Reunion, 07. December 2014 pobyt pro 5 dní v November, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  it is good, excellent, nice.

 • rudolfinum

  Anouk R. od SURESNES France, 24. November 2014 pobyt pro 5 dní v November, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  super flat.
  Only "to improves" are : 1 large bed vs 2 small beds and the right lamp/electricity not working. otherwise very happy, thanks !

 • Nice place to be

  Paris France, 17. November 2014 pobyt pro 4 dní v November, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Our stay was great, very good place, well located in the great Prague center. I recommend this place for all people who look for a good place and not very expensive.

 • RENTeGo Review

  Roman Tscherwew b. od United States, 08. August 2014 pobyt pro 4 dní v August, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Alles in allm sehr gut.
  Hätte nur etwas sauberer sein können.

 • muy bien

  Gregorio M. od United States, 23. June 2014 pobyt pro 2 dní v May, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  ok

 • In the heart of Prague

  Daniel G. od Montreal Canada, 27. April 2014 pobyt pro 6 dní v April, 2014

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  excellent location and very nice appt

 • Perfect location

  Inneke L. od Woodstock South Africa, 05. January 2014 pobyt pro 5 dní v December, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The Rudolfinum flat is right around the corner from Old Town Square, which was a perfect location. The flat itself was spotless and had all the amenities. Highly recommended.

 • excellent service pour un très agréable appartement

  PARIS France, 21. December 2013 pobyt pro 6 dní v December, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  excellent service pour un très agréable appartement en plein coeur de Prague.
  Le seul problème (le code de la porte ne fonctionnant plus) a été immédiatement réglé (moins de deux minutes au téléphone avec une interlocutrice francophone) : donc pas de problème mais une solution :)
  C'est la deuxième fois que je loue un appartement avec Rentego à Prague et je recommande sans réserve.

 • ????? ??????!!!

  Aleksey N. od United States, 14. December 2013 pobyt pro 4 dní v December, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  ???? ?????-??? ?v ?? ??????? ?????,? ???,??? ?????!!!!!!!!!

 • Très bonne expérience avec RENTEGO

  Emilie H. od PARIS France, 26. November 2013 pobyt pro 4 dní v November, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Je recommande RENTEGO les yeux fermés.
  Ils sont très disponibles et réactifs, leurs process sont simples et les consignes/conseils laissés dans l'appartement sont clairs et rédigés de façon sympathique.
  J'espère avoir l'occasion de réserver à nouveau leurs services dans une autre ville lors d'un prochain voyage.

 • Prague aux vacances de la Toussaint

  Geraldine M. od LADON France, 01. November 2013 pobyt pro 4 dní v October, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nous rentrons de 4 jours à Prague où nous avons passé un très bon séjour (2adultes et 2enfants de 8 et 4 ans). L'appartement est extrêmement bien situé (commerce, visites, monuments, transports). Tout est à proximité. Nous n'avons pas eu besoin du tram ou du métro. Tout peut se faire à pied. Prendre une poussette pour les petits est recommandé tout de même.
  L'option "transfert" était satisfaisante. Dommage que le chauffeur ne parlait ni français, ni anglais.
  L'office du tourisme est juste sur la grande place à côté de l'appartement pour obtenir un plan de Prague. Sinon Rentego met quelques documents à disposition à l'appartement.

 • comfortable appartment

  Zainab H. od United States, 15. October 2013 pobyt pro 1 dní v September, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  In fact very helpful staff and well maneged establishment

 • Praha

  Ronald C. od United States, 13. October 2013 pobyt pro 7 dní v September, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The hot water took forever to warm up and it would be better if there was a hook to hold the shower head above your head

  Response from RENTeGO

  01. listopad 2013

  Dear Ronald, thank you for taking time reviewing our apartment and we would like to assure you there is a major bathroom refitting planned for the 2nd week of November (2013) - includes fixing the slow water warm up AND the shower hook:-). We recommend you come check both soon ! :-)

 • Nice stay

  Riccardo D. od United States, 04. October 2013 pobyt pro 3 dní v September, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Everything nice, but there aren't washing machine and dish washing maching.

  Response from RENTeGO

  01. listopad 2013

  Dear Riccardo, we are happy you enjoyed your stay in Prague. We are sorry you were missing some of the amenities, however we try to communicate those on our website, so that clients can verify and choose priorities for their stay. Next time let us guide you to an apartment that has it all ! :-)

 • Review Rudolphinum

  Caroline J. od ---- Belgium, 11. September 2013 pobyt pro 3 dní v September, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great

 • I'm very satisfied for quality of location

  Mireille J. od MONTBAZIN France, 25. August 2013 pobyt pro 6 dní v August, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  It's a very good experience and a beautiful trip !!!

 • Great experience

  Nanterre France, 14. August 2013 pobyt pro 3 dní v August, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We loved it despite some problems with the bathroom. Everything was ok. The team was nice and helpful. Thanks.

 • bien

  Patricia M. od AVIGNON France, 09. August 2013 pobyt pro 8 dní v July, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Aucun souci avec l'équipe de Rentego, efficace et professionnelle, très disponible pour répondre à toutes nos questions. L'appartement Rudolfinum est idéalement situé, en plein coeur de la vieille ville. Convient pour 3 personnes sans problème, bien équipé. Seul point à améliorer : la propreté que nous avons jugée moyenne.

 • Awesome Central Location

  Andy H. od Köln Germany, 25. July 2013 pobyt pro 4 dní v July, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This is a great place for 3 people. The management company makes checking in and checking out very simple. I would highly recommend this place.

 • Great Prague Weekend

  Julian L. od Belgium, 04. July 2013 pobyt pro 3 dní v June, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  After requesting a downtown location accessible to all Prague's attraction we were offered a great appartment in the heart of town. Spotlessly clean and well-serviced a temporary home from home.

 • Rudolfinum stay

  Gerd B. od England, 05. June 2013 pobyt pro 4 dní v May, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We had a wonderful time in Prague and loved being so extremely central. Everything was approachable on foot and we didn't need to use any public transport. Also loved being independent in a flat rather than sharing a room in an hotel. Everything was super.

 • Bon plan

  TOULOUSE France, 02. May 2013 pobyt pro 3 dní v April, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Un appartement idéalement situé au coeur de la vieille ville. A part la cuisine, belle et très moderne, la déco est moyenne, mais pas désagréable du tout. C'est propre et clair.

 • nice stay

  Remy S. od Le Mans France, 10. March 2013 pobyt pro 3 dní v February, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  great
  We spent 3 lovely days in PRAGUA
  The flat was the same than in the description

 • Review

  Michael F. od Sion Switzerland, 20. January 2013 pobyt pro 1 dní v January, 2013

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Great

 • prague

  Patricia H. od Attadale Australia, 17. December 2012 pobyt pro 4 dní v December, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  An excellent property to stay at. The location was close to everything and in general we walked to all the sights. The apartment was large enough to accommodate myself and daughter easily. The wifi connected easily. Would highly recommend it.

 • enjoyable experience

  gerard t. od Saint\\x2DMaclou de Folleville France, 02. December 2012 pobyt pro 7 dní v November, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  so comfortable and quiet,right in the historical and artistic center of that great city.

 • Magnifique sejour

  LYON France, 27. November 2012 pobyt pro 5 dní v November, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  ville splendide, appartement idealement situé a 150 m du quartier juif et a peine vingt minutes a pieds du chateau. au centre du quartier de la vieille ville et de tous ces bars et restaurants. appartement tres calme malgré tout grasse matinée assurées

 • almost perfect

  LIONEL C. od COLMAR France, 12. November 2012 pobyt pro 4 dní v October, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Just one problem : not a lot of hot water!!!
  the rest was perfect
  Location ideal for a journey by walk

 • Une ville de rêve

  Dominique L. od Le Perreux France, 23. September 2012 pobyt pro 4 dní v September, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Nous avons été enchantés de notre séjour et notre location était merveilleusement bien située pour découvrir la ville à pied, en bus ou en tramway.

 • Great place to stay in Prague

  United States, 17. September 2012 pobyt pro 2 dní v September, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The team were very professional, and had all the practical information on Prague. Special mention to our driver to the airport sorry, i forgot his name - Ivan's brother - who helped keep our bags in his car as we were leaving for the airport later and there was another guest checking in.

 • Great location!

  United States, 15. August 2012 pobyt pro 6 dní v June, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  We very much enjoyed the location and the size of the apt...we could walk everywere! The rental agency was very nice and helpful.

 • Great place at only two minutes walking to Staromestské námestí

  Alberto Jesus L. od United States, 15. August 2012 pobyt pro 4 dní v August, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  .

 • Parfait

  JEREMIE D. od ASNIERES SUR SEINE France, 28. May 2012 pobyt pro 9 dní v May, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Cette appartement est idéal pour visiter Prague. Il est très confortable et fonctionnel.

 • Great location, so close to everything but quiet and peaceful

  Kate C. od United States, 13. May 2012 pobyt pro 4 dní v May, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  A great spot to explore from, so close to the Old Town Square and Jewish Quarter, you can pop 'home' to drop off shopping or go to the loo!

 • perfect !

  luc d. od Gouvieux France, 30. April 2012 pobyt pro 4 dní v April, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  This appartment is VERY well located. it is clean and clear. perfect !

 • Praha for ever

  Alexandr K. od ---- Russian Federation, 06. April 2012 pobyt pro 9 dní v March, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  ?? ???????? --- ?????-????? ????????? ????????

 • magnifique expérience

  louise d. od St\\x2DConstant Canada, 28. March 2012 pobyt pro 11 dní v March, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Magnifique expérience. Un appartement très bien situé , à 2 minutes de la vieille ville.

 • Séjour en couple - fév. 2012

  David L. od SAINT\\x2DBRICE France, 04. March 2012 pobyt pro 4 dní v February, 2012

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement idéalement situé en plein coeur du quartier historique.
  Très bien aménagé, très bien équipé et très spacieux pour 2 personnes.
  Plutôt facile d'accès depuis l'aéroport (45 mn de trajet).
  Les conseils de l'agence sont très pratiques au niveau de la vie courante (commerces, etc...).
  Il y a un mini guide pour chaque situation ;) !

  Meilleur rapport qualité/prix sur Prague ! Je recommande vivement Rentego !!

 • Excellent stay

  ---- Russian Federation, 13. February 2012 pobyt pro 7 dní v December, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Hello, as a whole the apartment was pleasant to us. Thanks for fast reaction concerning the idle iron. There is a small wish. For a family with children the washing machine is very important.
  And in the rest all was excellent. An arrangement of apartment the excellent.

 • prague kaprova14

  jean\\x2Dpierre B. od SAVONNIERES France, 20. November 2011 pobyt pro 5 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  EXCELLENT SEJOUR

 • very good stay

  jean\\x2Dmarie s. od bordeaux France, 08. November 2011 pobyt pro 3 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  nous avons particulièrement apprécié l'accueil à la fois professionel et sympathique de l'équipe Rentego et l'emplacement central de l'appartement ancien mais bien et spacieux

 • a piece of quiet in the heart of Prague

  Alim B. od Paris France, 25. October 2011 pobyt pro 2 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  very quiet and large appartment right in the main square of prague... don't miss it !

 • Just perfect!

  Barcelona United States, 18. October 2011 pobyt pro 4 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  The location is just perfect. The apartment is big and very clean . We could npt have been in a better place

 • Wonderful stay

  antibes France, 12. October 2011 pobyt pro 3 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Agence au top, appartement très mignon et idéalement placé... à recommander sans hésitation

 • satisfaction générale

  TOULOUSE France, 11. October 2011 pobyt pro 4 dní v October, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement très central et très commode.Rentego facilite le séjour en envoyant les clés et nous a permis de changer la date sans recommande vivement cet appartement et Rentego

 • Localisation Idéale

  Nathalie V. od Saint Germain sur Ille France, 12. August 2011 pobyt pro 7 dní v August, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Appartement idéalement situé, exactement conforme à la description de la vidéo. Un service d'une efficacité remarquable (bravo encore pour le dépannage de la wifi un dimanche...). Rien à redire si ce n'est que la troisième personne ne bénéficie pas d'une
  vraie chambre mais ce n'est pas une surprise.

 • United States, 04. August 2011 pobyt pro 7 dní v July, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • MATHILDE G. od ---- France, 12. July 2011 pobyt pro 4 dní v June, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • Helene V. od Quebec Canada, 20. June 2011 pobyt pro 3 dní v June, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Le seul problème que nous pouvons soulever a été le bruit très tôt le matin, et durant la dernière nuit. Des travaux majeurs voisins de notre appartement très tôt le matin qui nous empêchait de dormir et les travaux en pleine nuit dans un appartement de l'édifice.

  Response from RENTeGO

  19. srpen 2011

 • Perfect !

  Regis T. od MIREPEIX France, 07. June 2011 pobyt pro 4 dní v June, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Very good location for the appartment.
  And Rentego a very good partnership.

 • Florence S. od saint sebastien de morsent France, 09. May 2011 pobyt pro 5 dní v May, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • Situation idéale pour découvrir Prague !

  Alain G. od RAFFETOT France, 25. April 2011 pobyt pro 6 dní v April, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  Les clés envoyées en avance, les astuces et les conseils permettent une arrivée et un séjour sans stress.

 • it was nice to be so close in the old town in an appartment nice too

  monique m. od paris France, 23. March 2011 pobyt pro 3 dní v March, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • L'appartement est très bien situé, très proche de la place de vieille ville, de tous les lieux importants à visiter, à pieds, spacieux pour 2 personnes, très confortable, bien chauffé en hiver; il nous a permis de passer un agréable séjour à Prague.

  Georges B. od Villeurbanne France, 17. March 2011 pobyt pro 5 dní v March, 2011

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

 • I Recommend Rentego apartments

  Ian P. od Rugeley United Kingdom, 19. December 2010 pobyt pro 5 dní v December, 2010

  Celková spokojenost

  Lokalita

  Čistota

  Celkový stav

  I have been booking with Rentego for several years now, as I find their apartments cheaper and more convenient than hotels.
  They are always very efficient, and helpful. The apartments I have used have always been well situated for everything I need. I would recommend them to anyone, and intend to continue using their services in the future.

Mapa

Přesná adresa bytu:

Kaprova 14
Prague

1 minut(y) pěšky od Staroměstského náměstí

Check-in/out

Check-in

Check-in po 4:30 odp. (možnost nechat si zavazadla od 1:00 odp.)

Check-out

Check-out nejpozději v 11:00 dop. (možnost nechat si zavazadla do 11:00 dop.)

Jednoduchý check-in

Jednoduchý check-in

Zámky na kód nebo osobní přijetí vám umožní jít přímo do bytu

Více informací o check-in/out
Vybavení

Vybavení

Vybavení

Seznam vybavení v tomto bytě

Seznam vybavení v tomto bytě

Půdorys

Půdorys Přibližný plánek bytu

Půdorys 

Přibližný plánek bytu
originál překlad
Room pokoj
Hall Předsíň
Kitchen kuchyně
Living-room obývací pokoj
Bathroom koupelna
Shower room sprchový kout
Balcony balkon
Terrace terasa
Cloakroom šatna
Single Bed lůžko pro jednoho
Double bed manželská postel
Twin bed(s) x jednolůžko
Sleeper Sofa x rozkládací gauč
Mezzanine bed (usually a mattress on a wooden parquet) přistýlka

V blízkosti bytů 

Blízké apartmány, které vás mohou zajímat

Ke stažení 

Dodatečné informace, které vás mohou zajímat
 • Parking Kvůli zvýšeným krádežím automobilů Vám doporučujeme hlídaná parkoviště - Klikněte zde.
 • Transport Pro více informací o přeprave v Praze Klikněte zde.